Lokalizacja: Lubelskie

Jak dojechać

Zarezerwuj domek! Napisz do nas!

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Adres:

 

Husinka 16A

21-500 Biała Podlaska

Agroturystyka tło stopka z hamakiem przy pięknym zachodzie słońca
Najlepsza w Lubelskie miejsce idealne do wypoczynku i na urlop.
ikona facebook z przekierowaniem do naszego profilu agroturystyka husinka
ikona instagram z przekierowaniem do naszego profilu agroturystyka husinka
ikona telefon przekierowująca do połączenia telefonicznego z nami
kostomłoty
19 lipca 2021

Janów Podlaski

Kilka kilometrów na południe od Bugu leży Janów Podlaski.

 

Ciekawostką jest, iż Janów Podlaski został zasiedlony jeszcze w okresie paleolitu.

 

Prywatne miasto duchowne darowane jako Porchów łuckiemu kościołowi katedralnemu. W roku 1465 zyskał prawa miejskie i od imienia ówczesnego biskupa przyjął nazwę Janów Biskupi.

 

W posiadaniu biskupów łuckich w Janowie były dwa kościoły, zamek obronny oraz okoliczne ziemie. Niestety w czasie najazdu szwedzkiego w 1656 roku rezydencja jak i świątynie legły w gruzach. Dopiero po 1770 roku w miejscu byłej rezydencji został wybudowany pałac, który został otoczony parkiem. Poza pałacem został zachowany barokowy kościół św. Trójcy.

 

W Janowie Podlaski ostatnie lata swojego życia spędził Adam Naruszewicz. Tradycja podlaska mówi że to właśnie tu pisał tezy Konstytucji 3 maja. Ciekawostką jest też znajdujący się w Janowskiej świątyni pomnik Naruszewicza wykonany z białego marmuru w Rzymie.

 

W roku 1818 została utworzona tu nowa diecezja janowska, jednak po upadku powstania styczniowego diecezja została skasowana z powodu obawy przed pomocą katolików dla unitów.

 

Ważnym miejscem w Janowie Podlaskim jest Stadnina Koni Arabskich istniejąca od 1817 roku. Jest to najstarsza państwowa stadnina koni arabskich, a ciekawostką stacja benzynowa z 1928 roku z ręcznymi dystrybutorami Temper Extakt.